Accessibility     Accessibility |
My DCU | Library | Loop |

☰       Department Menu

Health & Safety

Fire Planning

Life safety in the event of Fire or other emergencies is our highest priority. Our Fire Evacuation plan is designed to ensure that building occupants can be evacuated quickly and safely. Fire Wardens have been appointed for all buildings.

In Case of Fire

Emergency Procedures

Links & Downloads

DCU Fire Safety Policy

DCU Evacuation Procedure

DCU Fire Safety Inspection Checklist 

DCU Security Fire Safety Management System Checklist

Fire Assembly Points Glasnevin Campus

Fire Assembly Points St Pats Campus

Fire Assembly Points All Hallows Campus 

DCU Fire Warden Team

 DCU GLASNEVIN CAMPUS 

 

Block A - Albert College

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Declan RafteryOffice of the Chief Operations Officer5117A2.01A
Fina AkintolaOffice of the Chief Operations Officer5118A2.01B
Jane NevillePresidents Office5116A1.02
Helen ColemanOffice of Vice President Academic Affairs5682A2.05
Pauline MooneyOffice of Vice President Academic Affairs8810A1.49
Rachel KeeganOffice of Vice President Academic Affairs 6285A1.52
Fiona DwyerQuality Promotion Office8411A1.54
Robbie WalshFinance5971A1.40F
Laura GardnerFinance8293First Floor
Sandra KellyFinance7072Second Floor
Fiona MaguireFinance7516Second Floor
Judy McDonaldFinance8343Second Floor

Block B - Invent

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Patrick CoffeyPDST8380Basement
Michelle HerronPDST8200Ground Floor
Maeve FreemanInvent (Reception)7777Ground Floor
Hilary CoatesInvent5179Ground Floor
Kieran O'DwyerResearch and Innovation Support5729Ground Floor
Fiona MorriseyResearch and Innovation Support8000Ground Floor
Mary WhyteRestaurant7560Ground Floor
Maria JohnstonInvent7597First Floor
Emma O'NeillInventnaSecond Floor

Block C /CA - Henry Grattan Building

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Amanda KavanaghHealth & Safety Office8678CG.10
Paula KieransHealth & Safety Office8896CG.47
Paula HawkinsHealth & Safety Office70.34CG.10
Jim RogersCommunications5672C1.45D
David O'CallaghanCommunications5190C1.00
Damien HickeyCommunications5201C1.05
Gillian BarryRegistry5105Ground Floor
Carol GrehanRegistry7413Ground Floor
Lisa BuckleyRegistry8489Ground Floor
Mary McKiernanRegistry6425Ground Floor
Georgina RobertsRegistry8347Ground Floor
Olivia McGinnRegistry8995 Ground Floor
Maria LyonsISS5601CAG.31 Henry Grattan Extension
Daire DelmarISS5497CAG.31 Henry Grattan Extension
Gerald CannonISS5958CAG.31 Henry Grattan Extension
Sebastian DoorisISS8228CAG.31 Henry Grattan Extension
Claire BohanStudent Support & Development5164Student Advice Centre- Ground Floor
Deirdre MoloneyStudent Support & Development6281Student Advise Centre- Ground Floor
Lorna GalliganStudent Support & Development5492Student Advice Centre- Ground Floor
Siobhan MurphyCareers Office5847CG.26B
Intra Support5176CG.29
Fiona HudsonAccess Service5530CG.72
Colette KeoghAccess Service8868CG.73
Barbara GaynorDisability & Learning Support5927CG.38
Fiona GallagherSALIS5794C1.109
Paula Smith MeaneySALIS5231C1.38
Annette SimonSALIS5463C2.112
Goretti DaughtonHumanities & Social Sciences5014C2.37
Kirsty RickardHumanities & Social Sciences7191C2.01
Colm KearnsHumanities & Social Sciences
Proma RaychaudhuryHumanities & Social Sciences
Shane FordeHumanities & Social Sciences

Block D - Bea Orpen

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Clare GormleyTeaching Enhancement Unit                  6301DG.11
Una RyanOpen Education 5266DG.04
Michelle SmythOpen Education5327D1.03
Sandra ForsterOpen Education 5371D1.16
Valerie CookeOVPAA5938D1.06
Aisling DeignanOpen Education8384D3.00
Toni MartinThe Ideas Lab, NIDL5331
Conchur Mac LochlainnThe Ideas Lab, NIDL5346

Block E - Estates Office

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Linda MartinEstates Office Reception5142EG.01
Richard KellyEstates Office5204 
Michael WoodsEstates Office5039 
Coreen MaloneEstates Office5343 
Gavin OsborneEstates Office5044
Richard JonesEstates Office8901
Raymond WheatleySecurity8990 
Eddie HamiltonSecurity7812/8990 
Shay KeatingSecurity8990 
John WhelanSecurity8990 
Bernard KeoghSecurity8990 
Brendan HowardSecurity8990 
Rory O'DonoghueSecurity8990 
Paul MullenSecurity8990 
Liam GaughranSecurity8990 
Anthony ZambraSecurity8990 
Denis RocheSecurity8990

Block G - NICB

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Gillian SmithNICB8806GG.01
Michael HenryNICB5728GG.10
Finbar O'SullivanNICB5726/8390GG.09
Mairead CallanSTEP Research5702GG.08

Block GA - NRF

NameSchool Unit                                               Phone Number                                  Room Number                                         
Maurice Burke                                          

Science & Health         

               

7605               

                     

GA1.08A       

                  

Barry O'ConnellScience & Health                               6292GA1.08
Lorcan KentStep6297/6305GA1.08
Stephen FullerStep6305/6293GA1.08
Robbie SinnottStep Research          6320GA1.05
Úna PrendergastNRF6296GA1.08

 

Block H - School of Nursing & Human Sciences

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Grace HickeyNursing & Human Sciences5077HG.01
Siobhan DohertyNursing & Human Sciences7987HG.01
Sharon WhyteNursing & Human Sciences7954HG.01
Evelyn KelleherNursing & Human Sciences8536H1.22E
Adele KeoughNursing & Human Sciences8560H1.22F
Anna KimminsNursing & Human Sciences7092H1.22G
Paul BuchananNursing & Human Sciences6195H2.35
Catherine CorriganNursing & Human Sciences5916H2.68A
Rosaleen McElvaneyNursing & Human Sciences7383H2.69A
Sharon FarrellNursing & Human Sciences7951H2.69B
Liz HartnettNursing & Human Sciences7854H2.71
Michael BurkeScience & Health5110H3.01
Pauline WalshHLC - ExWell Medical6270Ground Floor
Catherine TimminsHealthy Living Centre7171Ground Floor 
Mary GloverHealthy Living Centre Ground Floor 
Suzanne GriffinRestaurant (Nursing)7902Ground Floor (Restaurant)

Block J - Hamiliton Building

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Paul BarhamBiounite5949JG.07
Jennifer O'DonovanXeolas01-9023069J2.00
Denis O'ReillyXeolas01-9023069 
Ronan BradyXeolas

Block K - Student Centre - Hub

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Una RedmondOffice of Student Life5280K1.01
Siobhan ByrneOffice of Student Life5585K1.13
Podge SheehanOffice of Student Life7177 
Anne Marie BrophyOffice of Student Life5392 
Ashley Dooley MartinNubar8724 
David KineavyNubar8724
Allan StevensonNubar8724
Kaara HoganLondis5638 
David WalshLondis5638 
AnthonyLondis5638
Alan CroweLondis5638
David WalshLondis5638
Nick YeLondis5638

Block L - McNulty Building

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Jonny HobsonGraduate Studies Office5136LG.13
Colette RealDCUBS Postgraduate Room8483LG.28
Sean HaranComputing8703L1.12
Jim DoyleComputing5350L1.13
Gary ConwayComputing5648L1.09
Eugene CurranComputing5941L1.11
Alison McNeillEngineering & Computing6793L1.32
Patricia WhiteComputing8980L1.21
Joachim WagnerComputing6915L2.15
Laura GrehanCNGL6705L2.05
Eric ArazoInsight6830L1.29
Abid YaqoobInsight4461L1.15
Owen CorriganInsight6830L1.29
Joseph AntonyInsight4255L1.08B
Diego OrtegoInsight6830L1.29
Graham HealyInsight7364L2.36
Kasuhik VenkataramanInsight6840L2.23
Dongyun NieInsightnaL2.23
Suzanne McCarthyInsight na L2.23 
Anne DalyAdapt Centre6700L2.17

Block M - Inter-Faith Centre

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number

Block N - Marconi Building

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Des LavellePhysics5282NG.14
Henry BarryPhysics5520NG.23
Alan HughesPhysics5271N1.02
Lisa PeytonPhysics5306N1.44
Paul van KampenPhysics5023N1.43
Ray MurphyPhysics8996N2.16
Pat WoganPhysics5275N2.21
Liam DomicanMechanical Engineering8365N1.10
Gillian MoriartyEngineering & Computing8487N1.13
Linda ProsaComputing7641N1.13
Deirdre McCabeInsight6007N2.07
Frances WinstonInsight7937N2.08
Aisling RobinsonInsight6007N2.07
Eric ArazoInsight6007N2.07
Amy HallInsight6872N2.07
Paolo PirovanoInsight6009N2.09
Diarmuid KennedyInsight5363N2.08
Cameron HazelInsight5273N2.05
Andrew DonohoeInsight5273N2.05
Komala PanduranganInsight6419N2.09
David BoyleFraunhofer Project5889N2.27

Block PG - Pavillion

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Anne FitzgeraldCTYI5762PG.01
Jenny KellyCTYI5835PG.02
Leeanne HinchCTYI5598PG.02

Block PR-Restaurant

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Louise PlummerMain Restaurant5550 
Ombreta OprisanMain Restaurant5550 
George PetcuMain Restaurant 
Chris CurranMain Restaurant 
Joanne LeeperMain Restaurant 
Cristina Elena PetcuMain Restaurant 
Helen LeeperMain Restaurant 
LilliannaMain Restaurant 
Aoife GroomeMain Restaurant  
Amanda ClyneMain Restaurant
Patricia AndradeMain Restaurant
Cristiano Unanue GarciaMain Restaurant
Vankat PahikeMain Restaurant
Cleveson Luiz MahentiMain Restaurant
Valentina IllinoiuMain Restaurant
Sergiu CuldaMain Restaurant
Mark McCormackMain Restaurant
Michal SurowiecMain Restaurant
Paula KiernanMain Restaurant
Alexandru TarmaneMain Restaurant
Izabella LewandowskaMain Restaurant
Roxana CraciunMain Restaurant
Mariana DiasMain Restaurant
Dina BaciuMain Restaurant
Alex MattosMain Restaurant
Kathleen de LimaMain Restaurant
Monika SvrcinovaMain Restaurant
Vinicius SantanaMain Restaurant
Paul CanningMain Restaurant
Main Restaurant

Block Q - DCUBS

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Andrew MacIntyreDCUBS6952QG.07
Gavin BrownDCUBS6952QG.07
Muriel KeeganDCUBS5538Q1.01
Ruth FinneganDCUBS8106Q1.01
Jonathan BeggDCUBS7499Q1.03
Catherine BebbingtonDCUBS8328Q1.08
Sandra BradleyDCUBS6394Q1.08
Melanie LonerganDCUBSQ1.08
Karen KeatingDCUBS7572Q1.16
Dr PJ ByrneDCUBS6879Q1.37
Brid MurphyDCUBS5685Q1.55
Emily PhippsDCUBS5942Q1.59
Nichola O'SullivanDCUBS5453Q1.59
Niamh FitzgeraldDCUBS5628Q1.59
Niamh BryanDCUBS6825Q1.59
Debbie TrimbleDCUBS5180Q1.60
Catherine TierneyDCUBS8288Q1.60
Jenny ButterlyDCUBS5681Q1.60
Victor LimaDCUBS6818Q2.06
Ciara FeeneyDCUBS6956Q2.08
Caroline EnrightDCUBS6859Q2.08
Olive FlynnDCUBS7790Q3.20
David MannDCUBSQ3.20
Deirdre O'ReillyDCUBS7719Q3.20
Anne-Marie CahertyDCUBS8546Q3.20
David MannDCUBSQ3.20

Block QA - MacCormac Building

Name

School Unit

Phone Number

Room Number

Joe MaxwellHuman Resources7070First Floor
Meabh O'CarrollEducational Trust5467Ground Floor

Block S - Stokes Building

Name               School UnitPhone Number                        Room Number                     
Chris CrouchMechanical Engineering        5824                                  SB.14
Liam DomicanMechanical Engineering8365SB.30
Billy Roarty Electronic Engineering5366SG.17
Conor MaguireElectronic Engineering8320S1.42
Robert ClareElectronic Engineering5867S1.42
Liam MeanyElectronic Engineering8150S1.42
Paul WoganElectronic Engineering5868S1.31
Robert GroarkeMechanical Engineering7713S2.02
Breda McManusElectronic Engineering5325S3.48
Paul YoungMechanical Engineering8374S3.74
Owen ClarkinMechanical Engineering6496S3.86
David KinahanMechanical Engineering6592S3.86
Lorna FitzsimonsMechanical Engineering7716S3.88
Martha Caulfield FreirSTEP Research6456S3.07
Stephen FullerNCSR6305S1.03
Brian O'ReillyNCSR6306S1.03
Susan KelleherNCSR6337S1.52
Josephine OzoamiNCSR7712S1.01
Conor MurphyNCSR7667S1.18
Jim ConwayPhysics7680S1.16
Prince AnandarajahRINCE7537S3.29
Aindrias CullenInsight 8291S3.51

Block S – FPC Wing

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Raphaela FerrieraFraunhofer ProjectnaS1.152
Barry ByrneFraunhofer Project5818S3.155
Cliodhna HoranFraunhofer Project8061S3.156

Block U - DCU Sports

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Ronan LanganDCU Exeskeleton Programme7001 House 19
Niamh HanleyDCU Sport5812 
Gemma DempseyDCU Sport6111 
Ken RobinsonDCU Sport8890 
Maureen BrophyDCU Sport5797 
Emma KennyDCU Sport6116 
Chloe FarrellDCU Sport5797 
John MatthewsDCU Sport5797 
Kaja VillauDCU Sport5797 
Fergal SmythDCU Sport5797 
Grace ReillyDCU Sport5797 
Lydia BudzDCU Sport5797 
Jack CaffreyDCU Sport5797 
Fiona SkellyDCU Sport5797 
Eimear KellyDCU Sport5797 
Johny TarmureDCU Sport5797 
Stefan GoblDCU Sport5797 
Michael RobinsonDCU Sport5797 
Adriana TopaDCU Sport5797
Jack TuiteDCU Sport5797
Maya Kirby DCU Sport5797

Block V - Campus Residences

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
David DoyleCampus Residences8037 
Oleg VerechchynskyyCampus Residences7812 
Aisling FloodCampus Residences8613
Brian KavanaghCampus Residences8055
Sarah LoneyCampus Residences5736
Ewelina WasiakCampus Residences5736 
Mairead McGarryCampus Residences5736 
Deborah LawlorCampus Residences8037 
Dumitrita NacuCampus Residences5736 
Laura MasteikateCampus Residences5736
Alexandrina SleamCampus Residences5736
Nikaolai HominCampus Residences5736
Svetlana GordejevaCampus Residences5736
Gabriela MiskolciCampus Residences5736 
Rory O'TooleCampus Residences8037
Saoirse O'HaganCampus Residences5736

Block VB - Campus Residences

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Shima YamanakaDCULS6737VBG.11
Dimitra StefanopoulosDCULS5087VBG.08
Tanja ArnholdDCULS7546VBG.11
John O'HaraDCULS VB
Eamonn O'LorcainDCULSVB

Block X - Lonsdale Building

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Deirdre CurtinBiotechnology8039/5138XG.46
Teresa CooneyBiotechnology8039/5138XG.46
Rosaleen DeveryBiotechnology5406X2.11
Sandra O'NeillBiotechnology5455X2.04
Caroline MurphyBiotechnology8324/7717X2.02A/S2.05E
Mary RafterBiotechnology5284X2.10
Emma FinlayBiotechnology5408/5365X2.10/X1.86
Mary RossChemical Sciences5745/5111XG.24
Vincent HooperChemical Sciences5476XG.28
John McLoughlinChemical Sciences8195XG.28
Damien McGuirkChemical Sciences5111X1.61
Peter KennyChemical Sciences5689X1.20
Ambrose MayChemical Sciences8198X1.64
Javier MonederoHealth & Human Performance8471XB.28
Enda MurphyHealth & Human Performance             8474XB.28
Karen O'SheaMaths5293X1.40
Bernadette FeeneyMaths5293X1.40
Tom ZurawskiICNT7714/8979X2.31/238A

Block Y - Library

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Mags LehaneLibrary5028 
Claire MasonLibrary8741 
Miriam CorcoranLibrary8732 
Paraic ElliottLibrary5041 
Sharon RyanLibrary5041 
Shauna McDermottLibrary5183 
Siofra O'LoughlinLibrary
Ellen BreenLibrary5210 

Aoife Murphy

Library

5457

Stephanie Collins

Library 

8244

Geraldine McNamara

Library 

8753

DCU Sports Campus

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Stephen BennettDCU Sports Campus01-8570832 
Martin BudzGroundsman - DCU Sports Campus01-8570832 

 

 

 

 

DCU ST PATRICK'S CAMPUS

 

All Areas

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Stephen McNeilageEstates Office884 2026D1.21
Derek BrennanEstates Office884 2027D1.21
Paul LeahyEstates Office884 2119E Block Basement
David PeddieEstates Office884 2187E Block Basement
Paul WhelanEstates Office884 2028Gate Lodge
Emmet RyanEstates Office884 2028Gate Lodge
    
Valerie McLoughlinEducational Disadvantage Centre884 2021Mov.06
Trudy Corrigan School of Policy & Practice884 2288Mov.16
Maeve PowerSchool of Policy & Practice884 2394Mov.29
Fr Paul HampsonStudent Support & Development884 2224A1.09
Margaret LamontAccess Service884 2169A1.03
    
Mary JonesStudent Support & Development884 2008Student Advice Centre
Amy CollinsStudent Support & Development884 2004C1.01
Claudine McGowanSTEM Education, Innovation & Global Studies884 2166C1.24
Aisling O'LoughlinSTEM Education, Innovation & Global Studies884 2223C3.05
Susan PikeSTEM Education, Innovation & Global Studies884 2235C4.03
Joe UsherSTEM Education, Innovation & Global Studies884 2034C1.05
Mary GlynnSTEM Education, Innovation & Global Studies884 2347C4.08
Lorraine HarbisonSTEM Education, Innovation & Global Studies884 2324C2.15
Michele SomersSTEM Education, Innovation & Global Studies884 2150C4.06B
Miriam RyanSTEM Education, Innovation & Globa Studies884 2258C4.02
Geraldine Kiernan Institute of Education, Anti-Bullying Centre884 2012C1.12
Mary BehanSchool of Inclusive and Special Education 884 2042C3.05
Ruth McManusHistory & Geography884 2198D3.10
John ConnollyHistory & Geography884 2136D3.07
Jonathan CherryHistory & Geography884 2116D3.16
Emma BarryHumanities & Social SciencesD3.28
Susan DwyerMater Dei Centre for Catholic Education884 2003D1.13
Jackie HeadonOffice of Student Life D1.12
    
Suzanne StoneTeaching Enhancement Unit884 2114F1.20
Alan DoyleISS500 7743F1.05
Paul MurphyInstitute of Education884 2192F1.03B
Aoife MylerInstitute of Education884 2212F3.02
Sinéad ChaplinInstitute of Education 884 2315F3.14
Rachel McCullaghInstitute of Education 884 2009F3.02
Conor SullivanInstitute of Education 884 2183F3.46
Fiona GiblinSchool of Language, Literacy & Early Childhood Education884 2326F2.21
Orla DawsonSchool of Language, Literacy & Early Childhood Education884 2095F1.35
Sharon McArdleArts, Education & Movement884 2084F1.27
Bronagh McGraneArts, Education & Movement884 2322FG.12
Regina MurphyArts, Education & Movement884 2048F1.32
Maeliosa GriffinArts, Education & Movement884 2289F1.23
Susan MarronArts, Education & Movement884 2346Gym 2
Frances MurphyArts, Education & Movement884 2073Gym 3
    
Orlaith CaseyLibrary884 2388Library
Paul ThorneLibrary884 2170Library
Sophie DowlingLibrary884 2177Library
Siobhan NolanLibrary884 2093Library
Colm PriestleyLibrary884 2390Library
Helen McKeeverLibrary884 2383Library
Nuala MurrayLibrary884 2383Library
Patrick DennanLibrary 884 2170Library 
Michelle PowerTrispaceRestaurant
Agnieszka GarusTrispaceRestaurant
    
Geraldine HealyCampus Residence700 5736Mov.27

 

 

DCU ALL HALLOWS CAMPUS

 

All Areas

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Brian O'TooleEstates Office700 7094D1.11
Sylwia KaminskaEstates Office700 5800Reception
Wendy GurleyEstates Office700 7091D1.13
Tom CarrollEstates Office  
Emma Harrison Boston University700 8501D2.11
Jamie MurphyFiontar agus Scoil na Gaeilge700 5909S1.31
Mairead Nic LochlainnFiontar agus Scoil na Gaeilge700 6552S1.32
Síle DenvirFiontar agus Scoil na Gaeilge700 6095S1.38
Emer Ní BhrádaighFiontar agus Scoil na Gaeilge700 8101S1.25
Ursula Anne Mhic CarthaighFiontar agus Scoil na Gaeilge700 5614S1.16
    
Mary HayesTheology, Philosophy & Music700 6100S2.16
Joseph RiveraTheology, Philosophy & Music700 7053S2.03
Gabriel FlynnTheology, Philosophy & Music700 7483S1.13
Rhona ClarkeTheology, Philosophy & Music700 7480S1.14
Garrick AllenTheology, Philosophy & Music700 7052S2.04
    
Audrey ByrneInternational Office700 5574Senior House
Lucy O'BeirneInternational Office700 7427Senior House
Akanksha MehtaInternational Office700 7411Senior House
Susan ByrneEnglish700 7488S2.16
Derek HandEnglish700 6099S2.18
Tomas BuitendijkFaculty of Humanities & Social SciencesnaSG.08
Anne Marieke MooijFaculty of Humanites & Social SciencesnaSG.08
Noel JacksonISS700 6509ISS
Eduards MartinovsCampus Residence  
Dana Tundle IllesCampus Residence  
Esther BolandCampus Residence  
Irina MartinovaCampus Residence  
Agnieszka CzarnomskaCampus Residence  
Lisa O'HanlonCampus Residence  
    
Leonard StaffordTrispaceRestaurant
Magdalena SiemkowiczTrispaceRestaurant