Accessibility     Accessibility |
My DCU | Library | Loop |

☰       Department Menu

Health & Safety

DCU Fire Warden Teams

 

 DCU GLASNEVIN CAMPUS

 

Block A - Albert College

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Declan RafteryOffice of the Chief Operations Officer5117A201A
Fina AkintolaOffice of the Chief Operations Office5118A201B
Jane NevillePresidents Office5116A102
Vikki DoylePresidents Office5666A102
Helen ColemanOffic of Vice President Academic Affairs5682A205
Fiona DwyerQuality Promotion Office8411A154
Robbie WalshFinance5971A140F
Sandra KellyFinance70722nd Floor
Lisa KnowlesFinance7076A241
Judy McDonaldFinance8343A241
Fiona MaguireFinance75162nd Floor

Block B - Invent

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Patrick CoffeyPDST8380Basement
Michelle HerronPDST8200Ground Floor
Maeve FreemanInvent (Reception)7777First Floor
Hilary CoatesInvent5179Ground Floor
Maria JohnstonInvent7597
Kieran O'DwyerResearch and Innovation Support5729Invent
Fiona BrennanResearch and Innovation Support7816First Floor
Mary WhyteRestaurant7560First Floor
Monica RosaSigmoid Pharma7454 Third Floor
Luke CurranKantam7874Third Floor
Eric ChubbKantam7874Third Floor
Poulomi ChoudhuryKantam7874Third Floor

Block C /CA - Henry Grattan Building

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Jim RogersCommunications5672C145D
David O'CallaghanCommunications5190C100
Damien HickeyCommunications5201C105
Amanda KavanaghHealth & Safety Office8678CG10
Philip DaughenHealth & Safety Office7035CG10
Paula KieransHealth & Safety Office8896CG47
Paula HawkinsHealth & Safety Office7034CG10
Celine JamesonRegistry8347Ground Floor
Gillian BarryRegistry5105Ground Floor
Carol GrehanRegistry7413Ground Floor
Lisa BuckleyRegistry8489Ground Floor
Jennifer McShaneRegistry5565Ground Floor
Paul MooreRegistry5465Ground Floor
Maria LyonsISS5601Henry Grattan Extension
Robert DuffyISS5410Henry Grattan Extension
Sebastian DoorisISS8228CAG31
Ian SpillaneISS7493B133
Gerald CannonISS5958Henry Grattan Extension
Claire BohanStudent Support & Development5164Student Advice Centre- Ground Floor
Deirdre MoloneyStudent Support & Development6281Student Advise Centre- Ground Floor
Celine GeraghtyStudent Support & Development8842008C101
Lorna GalliganStudent Support & Development5492Student Advice Centre- Ground Floor
Siobhan MurphyCareers Office5847CG26B
Rachel McCullaghIntra Support5176CG29
Fiona HudsonAccess Service5530CG72
Colette KeoghAccess Service8868CG73
Fiona GallagherSALIS5794C1109
Annette SimonSALIS5463C2112
Angela LeahySALIS5874C1112
Paula Smith MeaneySALIS5231C138
Goretti DaughtonHumanities & Social Sciences5014C237
Michelle BrennanHumanities & Social Sciences7415C234
Colm KearnsHumanities & Social Sciences
Proma RaychaudhuryHumanities & Social Sciences
Shane FordeHumanities & Social Sciences
Barbara GaynorDisability & Learning Support5927CG38

Block D - Bea Orpen

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Aisling DeignanOpen Education8384D300
Michelle SmythOpen Education5327D103
Una RyanOpen Education5266DG04
Valerie CookeOVPAA5938D106
Clare GormleyTeaching Enhancement Unit6301DG11

Block E - Estates Office

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Linda MartinEstates Office Reception5142EG01
Richard KellyEstates Office5204 
Michael WoodsEstates Office5039 
Coreen MaloneEstates Office5343 
Gavin OsborneEstates Office5044
Raymond WheatleySecurity8990 
Emmet RyanSecurity8990 
Eddie HamiltonSecurity5999 
Shay KeatingSecurity8990 
John WhelanSecurity8990 
Bernard KeoghSecurity8990 
Brendan HowardSecurity8990 
Rory O'DonoghueSecurity8990 
Paul MullenSecurity8990 
Liam GaughranSecurity8990 
Anthony ZambaSecurity8990 
Denis RocheSecurity8990

Block G - NICB

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Michael HenryNICB5728G104
Finbar O'SullivanNICB5726/8390G07
Mairead CallanSTEP Research5702G08
Norma O'DonovanNICB5703/7497G106
Colin ClarkeNICB5692 
Geraldine ChawkeNICB7500G29
Gillian SmithNICB8806GG01
James SpaldingNICB6221G104

Block GA - NRF

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Maurice BurkeScience & Health7605GA108A
Barry O'ConnellScience & Health6292GA108
Ana JaranayStep6298GA209
Lorcan KentStep6297/6305GA108
Stephen FullerStep6305/6293GA108
Robbie SinnottStep Research          6320GA105
Úna PrendergastNRF6296GA108

 

Block H - School of Nursing & Human Sciences

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Sylvie ByrneNursing & Human Sciences5947HG01
Grace HickeyNursing & Human Sciences5077HG01
Siobhan DohertyNursing & Human Sciences7987HG01
Karen O'ConnorNursing & Human Sciences8778HG01
Sharon WhyteNursing & Human Sciences7954HG04
Evelyn KelleherNursing & Human Sciences8536H122E
Adele KeoughNursing & Human Sciences8560H122F
Anna KimminsNursing & Human Sciences7092H122G
Paul BuchananNursing & Human Sciences6195H235
Catherine CorriganNursing & Human Sciences5916H268A
Rosaleen McElvaneyNursing & Human Sciences7383H269A
Sharon FarrellNursing & Human Sciences7951H269B
Liz HartnettNursing & Human Sciences7854H271
Adele KeoughNursing & Human Sciences8560H122F
Anna KimminsNursing & Human Sciences7092H122G
Michael BurkeScience & Health5110H301
Pauline WalshHLC - ExWell Medical6270 
Catherine TimminsHLC - Reception7171 
Mary GloverHLC  
Suzanne GriffinRestaurant (Nursing)7902Ground Floor (Restaurant)

Block J - Hamiliton Building

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Paul BarhamBiounite5949JG07
Jennifer O'DonovanXeolas01-9023069J200
Denis O'ReillyXeolas01-9023069 

Block K - Student Centre - Hub

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Una RedmondOffice of Student Life5280K101
Siobhan ByrneOffice of Student Life5585K113
Shea McNelisOffice of Student Life8188 
Richard HarrisOffice of Student Life8900 
Podge SheehanOffice of Student Life7177 
Anne Marie BrophyOffice of Student Life5392 
Ashley Dooley MartinNubar8724 
Dillion FeeneyNubar8724 
Kaara HoganSpar5638 
David WalshSpar5638 

Block L - McNulty Building

Name School Unit Phone Number Room Number
Sean HaranComputing8703L105
Jim DoyleComputing5350L106
Peter McGormanComputing5359L238
Gary ConwayComputing5648L108
Eugene CurranComputing5941L110
Joachim WagnerComputing6915L204
Gillian Moriarty (Smyth)Computing8487L115
Patricia LaceyComputing8980L121
Kaushik VenkataramanComputing6830L130
Graham HealyComputing6840L130
Linda ProsaComputing8980L121
Laura GrehanCNGL6705L205
Cliodhna HoranAdapt Centre6708L203
Anne DalyAdapt Centre6700L217
Colette RealDCUBS8483LG28
David P SmithDCUBS6482LG28
Houssem ChatbriInsight6830L129
Owen CorriganInsight6840L130
Aindrias CullenInsight8291L112
Rachel KeeganGraduate Studies Office6285LG15B
Jonny HobsonGraduate Studies Office5136LG13
Pauline MooneyOffice of Vice President Academic Affairs8810LG09B
    

Block M - Inter-Faith Centre

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number

Block N - Marconi Building

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Alan HughesPhysics5271N102
Lisa PeytonPhysics5306N144
Henry BarryPhysics5520NG23
Larisa FloreaInsight6009N209
Margaret MaloneInsight6009N209
Colm DelaneyInsight6009N209
Aidan McElwaineInsight5363N208
Deirdre McCabeInsight7938N208
Frances WinstonInsight7937N208
Aisling RobinsonInsight8419N209
Eric ArazoInsight6007N207
Paolo PirovanoInsight6009N209
Diarmuid KennedyInsight5363N207
Gareth LacourInsight5273N205
David BoyleFraunhofer Project5889N227

Block PG - Pavillion

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Mary McCloskeyBoston University8500PG11
Emma HarrisonBoston University8501PG11
Anne FitzgeraldCTYI5762PG01
Jenny KellyCTYI5835PG02
Leeanne HinchCTYI5598PG02

Block PR-Restaurant

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Louise PlummerMain Restaurant5550 
Ombreta OprisanMain Restaurant5550 
George PetcuMain Restaurant 
Chris CurranMain Restaurant 
Joanne LeeperMain Restaurant 
Cristina PetcuMain Restaurant 
Helen LeeperMain Restaurant 
LilliannaMain Restaurant 
Aoife GroomeMain Restaurant  
Amanda ClyneMain Restaurant
Patricia AndradeMain Restaurant
Helen LeeperMain Restaurant 
Cristiano UnanueMain Restaurant
Vankat PahikeMain Restaurant
Cleveson Luiz MahentiMain Restaurant
Daniele HabibMain Restaurant
Valentina IllinoiuMain Restaurant
Sergiu CuldaMain Restaurant
Andrei HutanMain Restaurant
Mark McCormackMain Restaurant
Michal SurowiecMain Restaurant
Brenda SilveiraMain Restaurant
Paula KiernanMain Restaurant
Alexandru TarmaneMain Restaurant
Izabella LewandowskaMain Restaurant
Cristiano de CastroMain Restaurant
Roxana CraciunMain Restaurant
Mariana DiasMain Restaurant
Emanuel DragoiMain Restaurant
Dina BaciuMain Restaurant
Alex MattosMain Restaurant
Kathleen de LimaMain Restaurant
Monika SvrcinovaMain Restaurant
Vinicius SantanaMain Restaurant
Paul CanningMain Restaurant
Razvan Terlita-RautchiMain Restaurant
Maya KirbyMain Restaurant

Block Q - DCUBS

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Muriel KeeganDCUBS5538Q108
Clare BalfeDCUBS5681Q108
Ursula BaxterDCUBS5172Q103
Jonathan BeggDCUBS7499Q258
Debbie TrimbleDCUBS5180Q160
Brid MurphyDCUBS5685Q155
Ruth FinneganDCUBS8106Q159
Martin QuinnDCUBS5144Q234
Catherine TierneyDCUBS8288Q160
Julie O'DonnellDCUBS5441Q113
Dr. P.J ByrneDCUBS6879Q137
Emily PhippsDCUBS5942Q208
Nichola O'SullivanDCUBS5453Q208
Olive FlynnDCUBS5899Q160
Deirdre O'ReillyDCUBS7719Q320
Anne-Marie CahertyDCUBS8546Q320
Gavin BrownDCUBS6952QG07
Catherine BebbingtonDCUBS5899Q160
Ciara FeeneyDCUBS6956Q101
Jenny ButterlyDCUBS5899Q160
Andrew MacIntyreDCUBS6952QG07
Melanie LonerganDCUBS  
Caroline EnrightDCUBS6859Q101

Block QA - MacCormac Building

Name

School Unit

Phone Number

Room Number

Joe MaxwellHuman Resources70701st Floor
Meabh O'CarrollEducational Trust5467Ground Floor

Block S - Stokes Building

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Conor MaguireElectronic Engineering8320S142
Robert ClareElectronic Engineering5867S142
Liam MeanyElectronic Engineering8150S142
Breda McManusElectronic Engineering5325S348
Billy RoartyElectronic Engineering5366SG17
Paul WoganElectronic Engineering5868S131
Liam DomicanMechanical Engineering8365SB30/N110
Chris CrouchMechanical Engineering5824SB14
Paul YoungMechanical Engineering8374S374
Lorna FitzsimonsMechanical Engineering7716S388
Robert GroarkeMechanical Engineering7713S202
Owen ClarkinMechanical Engineering6496S386
Sheila BoughtonSTEP Research5382S309
Martha Caulfield FreirSTEP Research
Mary ComiskeySTEP Research6829S311
Stephen FullerNCSR6305S103
Susan KelleherNCSR6337S152
Josephine OzoamiNCSR7712S101
Conor MurphyNCSR7667S118
Prince AnandarajahRINCE7537S329
Jim ConwayPhysics7680S116

Block S – FPC Wing

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Barry ByrneFraunhofer Project5818S3155
Amy HallFraunhofer Project6562S3155

Block U - DCU Sports

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
 Zest Restaurant (Sports)6853 
Niamh HanleyDCU Sport5812 
Gemma DempseyDCU Sport6111 
Ken RobinsonDCU Sport8890 
Maureen BrophyDCU Sport5797 
Emma KennyDCU Sport6116 
Yvonne KennedyDCU Sport5586 
John MatthewsDCU Sport5797 
Lorraine CorcoranDCU Sport8467 
Joan CareyDCU Sport5797 
Fergal SmythDCU Sport5797 
Tommy MooneyDCU Sport6116Fitness Centre
Grace ReillyDCU Sport5797 
Lydia BudzDCU Sport5797 
Adrian TupekDCU Sport5797 
Fiona SkellyDCU Sport5797 
Haley MulcahyDCU Sport5797 
Kate BohanDCU Sport5797 
Michael StarchonDCU Sport5797 
Shauna MaloneDCU Sport5797 
Cliodhna BolgerDCU Sport5797 
Stefan GoblDCU Sport5797 

Block V - Campus Residences

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Patricia BarryCampus Residences5646 
Eddie HamiltonCampus Residences7812/8990 
David DoyleCampus Residences8037 
Oleg VerechchynskyyCampus Residences7812 
Ewelina WasiakCampus Residences5736 
Mairead McGarryCampus Residences5736 
Deborah LawlorCampus Residences8037 
Jessica KellyCampus Residences  
Kathy BanksCampus Residences5827 
Dumitrita NacuCampus Residences  
Gabriela MiskolciCampus Residences  
Rory O'TooleCampus Residences8037
Silvia GarceszorillaCampus Residences8614

Block VB - Campus Residences

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Ian O'ReillyDCULS5475VBG08
Shima YamanakaDCULS6737VBG11
Dimitra StefanopoulosDCULS5087VBG08
Mark O'SullivanDCULS7007VBG08
Tanja ArnholdDCULS7546VBG11
John O'HaraDCULS VB
Karla ZavalaDCULS5261VB
Maike HohenhorstDCULS5552VB

Block X - Lonsdale Building

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Deirdre CurtinBiotechnology8039/5138XG46
Teresa CooneyBiotechnology8039/5138XG46
Rosaleen DeveryBiotechnology5406X211
Sandra O'NeillBiotechnology5455X204
Caroline MurphyBiotechnology8324/7717X202A/S205E
Mary RafterBiotechnology5284X210
Emma FinlayBiotechnology5408/5365X210/X186
Damien McGuirkChemical Sciences5111X161
Peter KennyChemical Sciences5689X120
Mary RossChemical Sciences5745/5111XG24
John McLoughlinChemical Sciences8195XG28
Ambrose MayChemical Sciences8198X164
Vincent HooperChemical Sciences5476XG28
Javier MonederoHealth & Human Performance8471XB28
Enda MurphyHealth & Human Performance8474XB28
Karen O'SheaMaths5293X140
Bernadette FeeneyMaths5293X140
Tom ZurawskiICNT7714/8979X231/238A

Block Y - Library

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Mags LehaneLibrary5028 
Claire MasonLibrary8741 
Miriam CorcoranLibrary8732 
Paraic ElliottLibrary5041 
Sharon RyanLibrary5041 
Jack HylandLibrary5206 
Siobhan DunneLibrary8327 
Shauna McDermottLibrary5183 
Siofra O'LoughlinLibrary
Ellen BreenLibrary5210 

Aoife Murphy

Library

5457

Agnieska Purgat

Zero 1 Restaurant

8743

 

DCU Sports Campus

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Stephen BennettDCU Sports Campus01-8570832 
Martin BudzGroundsman - DCU Sports Campus01-8570832 

 

 

 

 

DCU ST PATRICK'S CAMPUS

 

All Areas

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Stephen McNeilageEstates Office884 2026D121
Paul WhelanEstates Office884 2028D121
Paul LeahyEstates Office884 2119E Block Basement
David PeddieEstates Office884 2187E Block Basement
Derek BrennanEstates Office884 2027Gate Lodge
Bernadette ReidEstates Office884 2145Gate Lodge
    
Valerie McLoughlinEducational Disadvantage Centre884 2021Mov06
Trudy Corrigan School of Policy & Practice884 2288Mov16
Kirsty RickardSchool of Policy & Practice884 2367Mov53M
Maeve PowerSchool of Policy & Practice884 2394Mov29
Fr Paul HampsonStudent Support & Development884 2224A109
Margaret LamontAccess Service884 2169A103
    
Alan DoyleISS884 2332B132
    
Mary JonesStudent Support & Development884 2008Student Advice Centre
Amy CollinsStudent Support & Development884 2004C101
Claudine McGowanSTEM Education, Innovation & Global Studies884 2166C124
Aisling O'LoughlinSTEM Education, Innovation & Global Studies884 2223C305
Susan PikeSTEM Education, Innovation & Global Studies884 2235C403
Joe UsherSTEM Education, Innovation & Global Studies884 2034C105
Mary GlynnSTEM Education, Innovation & Global Studies884 2347C408
Lorraine HarbisonSTEM Education, Innovation & Global Studies884 2324C215
Michele SomersSTEM Education, Innovation & Global Studies884 2150C406B
Miriam RyanSTEM Education, Innovation & Globa Studies884 2258C402
    
Ruth McManusHistory & Geography884 2198D310
John ConnollyHistory & Geography884 2136D307
Jonathan CherryHistory & Geography884 2116D316
Emma BarryHumanities & Social SciencesD328
Jackie HeadonOffice of Student Life D112
    
Suzanne StoneInstitute of Education884 2114F120
Paul MurphyInstitute of Education884 2192F103B
Madeline McDermottInstitute of Education884 2009F302
Aoife MylerInstitute of Education884 2212F302
Mary BehanInstitute of Education884 2042F307
Fiona GiblinLanguage, Literacy & Early Childhood Education884 2326F221
Sharon McArdleArts, Education & Movement884 2084F127
Bronagh McGraneArts, Education & Movement884 2322FG12
Regina MurphyArts, Education & Movement884 2048F132
Maeliosa GriffinArts, Education & Movement884 2289F123
Susan MarronArts, Education & Movement884 2346Gym 2
Frances MurphyArts, Education & Movement884 2073Gym 3
    
Orlaith CaseyLibrary884 2388Library
Paul ThorneLibrary884 2170Library
Sophie DowlingLibrary884 2177Library
Siobhan NolanLibrary884 2093Library
Colm PriestleyLibrary884 2390Library
Helen McKeeverLibrary884 2383Library
Nuala MurrayLibrary884 2383Library
    
Michelle PowerTrispaceRestaurant
Veronica McDonaghTrispace Restaurant
Dave McDonaghTrispace Restaurant
Laura Elena CiutaTrispace Restaurant
Agnieszka GarusTrispaceRestaurant
Alan PedreschiTrispaceRestaurant
    
 Campus Residence Campus Residence

 

 

DCU ALL HALLOWS CAMPUS

 

All Areas

NameSchool UnitPhone NumberRoom Number
Richard JonesEstates Office700 7094D111
Sylwia KaminskaEstates Office700 5800Reception
Wendy GurleyEstates Office700 7091D113
Tom CarrollEstates Office  
    
Jamie MurphyFiontar agus Scoil na Gaeilge700 5909S131
Mairead Nic LochlainnFiontar agus Scoil na Gaeilge700 6552S132
Margaret QuinnFiontar agus Scoil na Gaeilge700 5614S116
Síle DenvirFiontar agus Scoil na Gaelige700 6095S138
    
Mary HayesTheology, Philosophy & Music700 6100S216
Joseph RiveraTheology, Philosophy & Music700 7053S203
Gabriel FlynnTheology, Philosophy & Music700 7483S113
Rhona ClarkeTheology, Philosophy & Music700 7480S114
Garrick AllenTheology, Philosophy & Music700 7052S204
    
Susan ByrneEnglish700 7488S216
Derek HandEnglish700 6099S218
Tomas BuitendijkFaculty of Humanities & Social SciencesnaSG08
Anne Marieke MooijFaculty of Humanites & Social SciencesnaSG08
Noel JacksonISS700 6509ISS
Derek MayCampus Residence  
Edourds MartinovsCampus Residence  
Dana Tundle IllesCampus Residence  
Esther BolandCampus Residence  
Irina MartinovaCampus Residence  
Agnieszka CzarnomskaCampus Residence  
Lisa O'HanlonCampus Residence  
    
Leonard StaffordTrispaceRestaurant
Magdalena SiemkowiczTrispaceRestaurant